Bisiklet Sporunun İnsan Sağlığına 6 Etkisi | Bisiklet Binmek Zayıflatır Mı?

Alamy Stock Photo

Bisiklet İle Daha Sağlıklı İyileşme Süreci Geçirebilirsiniz

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, diz ağrısı ve kireçlenme rahatsızlığından şikayetçi yetişkinlerin bisiklet sporunu belirli aralıklar ile yapması rahatsızlık durumlarına iyi yönde etki ediyor.

Bisiklet ve kalp sağlığı

Bisiklet Sporu Kalp Sağlığınıza Fayda Sağlar

Medicine & Science in Sports & Exercise‘ ın yapmış olduğu, 1.500 kişinin beş yıl boyunca vücut sağlığının incelendiği bir araştırma sonucunda; Düzenli olarak bisiklet binenlerin %31 oranla diğer kişilere göre yüksek tansiyon sahibi olmaları daha düşük olduğu belirlendi.

Bisikletin kilo vermeye etkisi

Bisikletle Çok Kolay Kilo Verebilirsiniz

Bisiklet sürmek zayıflatır mı? Bilimin, kilo vermenin kilit noktası olarak hareket etmeyi ve spor yapmayı ön plana aldığı bu dünyada, insanların hala ”Sadece diyet yapıp, yemeyi azaltarak kilo verme” düşüncesine sahip olması günümüzde insanların fiziksel tembelliğe düşkünlüğünün acı verici bir göstergesidir. Sadece kendi bisiklet grubumuzdan örnek vermek istiyorum.

Grubumuza bir şirkette mühendis olarak çalışan birisi katıldı. 81 kilo ve çok az bisiklet tecrübesine sahip bu kisi bir buçuk ay sonunda 70 kiloya düşerek bisikletin yağ yakmada ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı ve ben buna bizzat şahit oldum. Sizce bisiklet sürmek zayıflatır mı?

Bisiklet kansere yakalanma riskini azaltıyor.

Bisiklet Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Sağlıklı bir vücut ağırlığı, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme kanserli vücut hücrelerine sahip olmayı önlemenin en önemli etmenleri. Journal of the American Medical Association ‘da yayınlanan bir araştırmaya göre; 14.000 erkeğin sağlık taraması sonucunda içlerinde düzenli spor yapan kişilerin (Bisiklet binme dahil) diğerlerine oranla Akciğer ve Kolon kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Bisikletin ruh sağlığına olumlu etkisi

Bisiklet Psikolojik Olarak İyi Ve Güçlü Hissettirir

Spor yapmanın insanın ruh sağlığına iyi geldiğini öğrenmek şaşırtıcı olmamalı. Bisikletinizle daha önce adımınızı bile atmadığınız bir tepeye çıktığınızda, vücut kaslarınızdaki ağrı ve yorgunluğa rağmen bir şeyi başarmış olmanın gururu ve  karşılaştığınız manzaranın verdiği huzur ile birlikte psikolojik olarak daha iyi hissedeceğiniz aşikar.

Eski Tour De France Yarışından Bir Kare

Bisiklet Sporu Ömrü Uzatır

Eski Tour De France yarışçılarının yaş ortalamasının 81.5 olduğunu biliyor muydunuz? Genel nüfusa oranla %17 daha uzun yaşıyorlar. Ayrıca bu etkiye sahip olmanız için bir bisiklet yarışçısı olmanıza gerek yok. Düzenli olarak bisiklet binmeniz bile etki ediyor.

 

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.