Bisikletçiler Neden Bacaklarını Tıraş Eder?

Günümüz Türkiyesinde futbol hariç bütün sporlar, senin benim adını dahi duymadığımız Afrika ülkelerine göre daha az saygı görüyor.
Futbolcunun kusursuz erkek, bisikletçinin uzaylı gibi görüldüğü toplumumuzda bisiklet sporcuları üzerinde ciddi bir mahalle baskısı var. Evet bu konuda son derece ciddiyim ve birgün oturup sabahtan akşama kadar bu konu hakkında yazıcam. Senelerce birikmiş tecrübeden bakalım neler çıkacak neler.

Bugünkü konumuz bisiklet sporcuları neden bacak kıllarını keser?

Tamam burada duralım. Hemen birşey yapmanızı istiyorum sizden. Eğer bu cümleleri okurken yanınızda birisi varsa ona ”Sence bisikletçiler neden bacak kıllarını alır?” diye sorar mısınız? Sayenizde bisikletçilerin bacak kıllarını kesmesi hakkında toplumumuzun düşüncelerinden oluşan bir anket ortaya koyabiliriz. Bu işi cidden yapıp cevabı yoruma yazmanızı dört gözle bekliyorum.
Ve işte başlıyoruz;

Bisikletçiler neden bacak kıllarını keser? Daha önce duyduğunuz nedenlere açıklık getirdik.

1. AERODİNAMİK – ELİT SPORCULAR İÇİN DOĞRU +

Bu konuda Specialized bisiklet markasının yaptığı rüzgar tüneli deneyleri düşüncelerimize ışık tutuyor.

Yapılan deneyler sonucunda bacak kıllarını tıraş eden bisikletçi, bacak kıllarını tıraş etmeden önceki haline oranla 40 KM yi 82 SANİYE daha hızlı gidiyor. Specialized bisiklet markasının Bacak kıllarını almanın bisikletiçilere etkisini araştıran videoya göz atabilirsiniz. Ne kadar kıllı olduğunuzun bu konuda büyük bir etmen olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

2. KILLAR KAS BÜYÜMESİNİ ENGELLİYOR – ETKİSİ YOK DENECEK KADAR AZ (BİSİKLETÇİLER İÇİN)

Vücut kıllarını tıraş eden, kas geliştirme ile uğraşan kişiler burada bizi çok fazla ilgilendirmiyorlar. Bisikletçiler açısından bakıldığında bacak kıllarının alınmasının kas gelişimi açısından etkisi yok denecek kadar az. Konu hakkında yabancı kaynaklar dahi bir karar birliğine varamamış durumda. Ama etki düzeyi açısından göz ardı edilebilir olduğu fikrini savunanlar çoğunlukta.

3. ESTETİK GÖRÜNÜM – DOĞRU +

Şimdi eğer bu konuda başınızı ağrıtan, sizinle dalga geçen birileri varsa karşılarına çıkmanın sırası geldi. Kendileri %90 ihtimalle futbola ilgi duyacağını varsayarsak.
1.Google’a girmelerini isteyin
2.Görsellerden favori futbol oyuncusunun resmini bulun ve bacaklarına bakın.
3. Kendisine onun neden kıllarını kestiğini sorun.

Bu soruyu sormadan önce bilmelisiniz ki futbolcuların bacak kıllarını almasının EN BÜYÜK NEDENİ GÖRÜNÜMDÜR. Kılsız bir bacakta kaslar daha belirgin hatlarıyla görünür. Bisikletçilerde de bu düşünce mevcut. Bacaklarını tıraş eden bisikletçilerin kıllarını kesme sebeplerinden birisidir. Estetik görünüm.

4. SERİNLİK; BACAKLARIN SERİN KALIP HAVA İLE TEMAS ETMESİ – DOĞRU +

Kuaförden veya berberden çıktığınızda kafanıza vuran ilk rüzgarın ne hissettirdiğini düşünün. Mevsim yaz bile olsa o serinleme, hafifleme ve ferahlama hissini hatırladınız mı?
İşte bisikletçilerin bacak killarini almasının bir başka nedenini empati yaparak anlayabilme fırsatı buldunuz. Yazın bisikletçilerin bacakları sıcağın altında 100 – 200 kilometre boyunca pedal basarken terler. Bu terin killara yapışarak bacaklara daha az hava temas ettireceği bir gerçek.

Spor yapmanın kurallarından birisi ısınmaktir. Vücut ısınmanın etkisi ile kendini tempolu çalışmaya adar. Sakatlanmayi önler. Fakat çok fazla ısınmak tam tersi etki yapar. Vücuda kepenk kapattırır. Yazın kışlık bir kaban giyerek ne kadar süre kosabilirsiniz? İşte en basit mantığı ile bunu da açıklamış olduk.

5. BİSİKLET KAZASINDA VÜCUTTA OLUŞAN YARANIN BOYUTUNU KÜÇÜLTÜR. DOĞRU+

Şimdi yapmanızı istediğim birşey var. Kolunuzu sıvayın. Bir tutam kılı iki parmağınız ile kavrayın ve yavaşça yukarı çekin. Kopartmanizi istemiyorum merak etmeyin 🙂 . Kılları yukarı çekince diplerindeki derinize bir bakın. Kıllar ile birlikte yukarıya doğru geldiklerini görüyor musunuz?

İşte şimdi de bisikletle hızla yolda ilerlediginizi düşünün hava sıcak ve şort giyiyorsunuz. Bir anda dengenizi kaybettiniz ve yere düştünüz
asfaltta sürükleniyorsunuz bacaklariniz ile asfalt arasinda kalan kıllar kopacak ve koparken derinizden parçalar götürecektir. Hala bisikletçileri yadırgayabilir misiniz?

6. KAZA SONRASI OLUŞAN YARANIN GEÇ İYİLEŞİP ÜZERİNDEKİ KILLARIN İYİLEŞEN DERİYE TAKILARAK DIŞARI DOĞRU BÜYÜYEMEMESİ, SONUÇ: KIL DÖNMESİ – BU KADAR AÇIK BIR BAŞLIĞIN DOĞRU OLMAMA İHTİMALİ YOK +

Bisikletçilerin bacaklarını tıraş etmelerinin en büyük nedenini yara bakımı ve yara iyileşmesi olarak görüyorum. Düştüğünüzde derinizde acı veren yüzülmeler oluşur. Bacaklarda bulunan kıllar yerden toz ve pislikleri toplar. O yaraya pansuman yapmaya çalışmak hiç de eğlenceli değildir. – Taylor Phinney , Cannondale-Drapac Bisiklet Takımı Sporcusu

Başlık kendini acikliyor zaten. Yinede yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bacak kıllarının bisiklet kazası sonucunda oluşan yaraların iyileşme sürecini uzattığı belirlendi.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.