Kadans nedir? Ne İşe Yarar? Bisiklette Kadans Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler.

Bisiklet kullanmaya başladığınızda başınızı döndürecek onlarca jargonla karşılaşırsınız bunlardan birisi de “kadans”tır. Peki kadans nedir? Ve neden önemlidir?

Bursa GranFondo Çekirge Yokuşu

Kadans temel olarak sürüşünüz boyunca, pedallara bir dakikada bastığınız devir sayısıdır. Bisikletçilerin farklı oranlarda pedal bastığını fark etmişsinizdir.

Eğer bisiklet yarışlarını izlediyseniz, özellikle yolun düz olduğu kısımlarda, yarışçıların çok hızlı devirlerde pedal bastığı dikkatinizi çekmiştir. Yarışçıların kadansı genellikle dakikada 100 devır veya daha fazladır.

Bursa GranFondo Velo’Kütahya

Yarışçılar çoğunlukla tırmanışlarda yavaş pedal basarlar ancak yine de ortalama bisikletçilerden daha hızlı pedal basarlar. Örneğin ünlü tırmanışçılardan Chris Froome dakikada 100 devir ve üzeri bir kadansla tırmanır.

Chris Froome, Bradley Wiggins, Cadel Evans by Georges Ménager

Diğer taraftan, ortalama bir bisikletçi genellikle daha yavaş(~60 rpm) bir kadansla sürerken, antremanlı bir bisikletçi 80 ile 90 rpm kadansla sürerler.

Peki yüksek veya düşük kadansın bir önemi var mı?  Kadansın neden önemli olduğunu, kadansın nasıl ölçüleceğini ve ideal kadansa nasıl ulaşacağımızı öğrenelim.

Pedal devri neden önemlidir?

Kadans önemli bir ölçüdür çünkü bisiklete ne kadar güç uygulayacağımızı ölçen bir araçtır. Pedallara uygulayağımız gücün(tork), pedallara ne kadar hızlı aktardığınızla  çarpımıdır.

Araştırmalara göre düşük kadans genellikle kaslarınıza daha fazla yük bindirirken yüksek kadans bu yükü kardivovasküler sisteminize aktarır. Eğer kaslı bir yapınız varsa düşük kadansta daha rahat sürerken ince yapıdaysanız, yüksek kadansta daha rahat bir şekilde sürebilirsiniz.

Burak Uzun ve Halil Cin

Pedalı her çevirdiğinizde belirli bir enerji harcarsınız sadece bacakları çevirmek bile enerjiye mal olur. Bu enerji harcaması fiziğinize göre değişkenlik gösterir. Bunun dışında çok yüksek kadans sizin selede zıplamanıza sebep olacak bu da sizin pedal çevirme verimliliğinizi düşürecek ve daha çabuk yorulmanıza sebep olacaktır. Eğer bisiklet selesinde her pedal çevirişinizde zıpladığınızı hissediyorsanız, vites arttırarak kadansınızı düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Kadans Nasıl Ölçülür?

Kadans ölçümü bir dakikada ayağınızın aynakolu kaç tur döndürdüğünün ölçümüdür. Bunu kendi gözünüzle takip edebilmek ve güvenli sürmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca pedal devrinizi turunuzun her noktasında anlık olarak bilmek isteyeceğinizden, kadans sensörüne sahip bir bisiklet bilgisayarınızın olması gereklidir. İncelediğimiz; piyasadaki en iyi fiyat performans kadans sensörü dahil birçok sensörü destekleyen Decathlon’un Van Rysel BC 900 GPS Bisiklet Yol Bilgisayarına bakmadan geçme.

Bu sayede antremanınızın her noktasında anlık olarak pedal devrinizi takip edebilirsiniz.

Bisiklet sporcuları için ideal devir aralığı nedir?

İdeal pedal devri bir çok faktöre göre ve sürücüden sürücüye değişkenlik gösterir. Yapılan araştırmalar çoğu bisikletçinin kadansını kendi rahat ettiği ritme göre belirlediğini göstermiştir. Burada tecrübeniz de önem arzeder. Bisiklet selesinde uzun saatler geçirmiş kişiler pedal devri sayılarını, turun uzunluğuna, yolun durumuna ve yolun eğimine göre belirler. Buradaki önemli nokta kendi kadans aralığınızı deneyerek keşfetmek olacaktır.

Oylat Mağarası Bisiklet Turu Tırmanışı – S.Y.

Düz yollarda veya düşük eğimlerde yüksek kadans uygulamak sizin nöromasküler sisteminizi geliştirerek daha akıcı pedal çevirmenizi sağlarken düşük kadans aynı rotada kas gücünüzün gelişmesini sağlar. Bunu geliştirmek için en kolay antremanı evde eğer bir “rollerınız” varsa onun üzerinde yapabilirsiniz.

Kütahya Enne Barajı Bisiklet Turu – E.A ve Halil Cin

Eğer bir bisiklet turunda sürüş arkadaşlarınız size vites düşürmenizi söylüyorsa bilin ki bacak kaslarınıza gereksiz yük yüklüyorsunuz demektir. Bunun gözlemini aynı şekilde turlarda sürüş arkadaşlarınızın pedal sayısı ile kendinizinkini karşılaştırarak yapabilirsiniz. Tırmanışlarda eğer kaslarınızda gereksiz bir ağrı, acı ve yanma hissediyorsanız vites düşürerek kadans artırmanız gerektiğini bilin. Bu kaslarınızdaki gereksiz yükü alacak, kalp ritminizi artıracak ve akıcı bir şekilde tırmanmanıza olanak sağlayacaktır.

Kadansınızı artırabileceğiniz antreman tekniklerini gelecekte sizinle bu LİNKTE  paylaşacağız.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.