Karda Bisiklet Sürmenizi Sağlayabilecek 4 Çözüm Önerisi

​Merhaba güzel insanlar. Havalar soğudu. Çoğu ilimiz o sevdiğimiz beyaz örtü altında kaldı. Kış aylarında, karda bisiklet sürmek kimi için işkence kimi içinde ayrı bir eğlence. (Güzel vatandaşlarımıza göre ise delilik.)

Kimilerimiz bahar ayları gelene kadar performansını düşürmeden kışı geçirmek, kimilerimiz ise bu kar örtüsünün zevkini çıkarmak istiyor. Evde trainer,roller gibi antrenman ekipmanlarına sahip olmayan veya doğayı seven bizler için karda bisiklet sürmek güzel bir tecrübe. Fakat gel gelelim her pedal çevirmede adeta dans eden tekerlerimizle bırakın tırmanmayı, patikalarda sürmeyi; düz yolda bile gitmek güçleşiyor. Peki bu durumda alabileceğimiz önlemler nelerdir onlara bakalim.
Bisikletimizin karda daha stabil şekilde yol alabilmesi için teker kalınlığı çok önemli. Ne kadar kalın tekerlere sahip olursak o kadar iyi. Yüzey alanı arttığı için kara gömülme oranı da düşüyor. Tek süspansiyonlu bir dağ bisikletinde genel olarak teker kalınlığı 2.10″ dur. Bu bazı bisikletlerde 2.25 olabiliyor. Birde sadece bu tür koşullar için üretilmiş Fat Bike’lar var onların teker kalınlığı 3 ün üzerinde.

 Bunları da bildiğimize göre maliyet sırası ile karda bisiklet sürmek için uygulayabileceğimiz geliştirmeler nelerdir onlara göz atalım.

1. Schwalbe Ice Spiker Pro / Maxxis MAXX-ICE Lastikler.

 

Bisiklet tekerinde lider üreticiler olan Schwalbe ve Maxxis’in buzlu ve karlı koşullar için ürettiği özel lastikler. Bu lastikler dişlerinde bulunan çivilerle daha iyi yol tutuşu vadediyor. Piyasa değeri yaklaşık olarak 250-300/Tek lastik. Eğer karşılayabiliyorsanız kış aylarında yol tutuşunuzu artıracak iyi bir yükseltme.

2. Kalın Dişli Kalın Lastik.

 

Örneğin 2.10 lastik ebatina sahip bir bisikletiniz var. Lastiklerinizin dişleri kullanmaya bağlı olarak kısmen veya tamamen erimiş. Bu durumda yapabileceğiniz bir diğer yükseltme kalın dişli kalın teker almak. İnce ama sık dişlere sahip tekerler kışın bisiklet sürerken kalın ve az dişlilere göre daha düşük performans sergiler.

Sebebi dişler arasındaki boşluk az olduğu icin bu boşluklara kar dolması ile tekerin düz teker etkisi yapmasıdır. Ama kalın dişli tekerler bu konuda daha iyi. 2.25 bir çift Kalın dişli teker almak başka bir alternatif yükseltme.

 

3. Zincir.

Doğru uygulandığında oldukça faydalı bir geliştirme olan zincir; sürüş tecrübenizi biraz sarsıntılı yapsada yapabileceğiniz iyi geliştirmelerden bir tanesi. Burda dikkat edilmesi gereken husus ise zincirin tekeri sıkı bir şekilde sarması. Aksi takdirde jantlarınıza zarar verme olasılığı var.

4. Tekere Cırt Takma (Plastik Kelepçe).

 

Plastik kelepçelerle günlük hayatımızda karşılaşmışızdır. Bisikletçilerin işlevsel olarak birçok şeyde kullandığı bir malzemedir. Kalın ve ince olarak 2 Çeşidi var denilebilir. Bizim karda bisiklet sürmek için kullanacağımız kalın olan. Bunu elektrikçilerden temin edebilirsiniz. Tekere belirli aralıklarla sabitlediğinizde sağa sola dans etmeyi önlemese de bisikletinizin karda patinaj (tekerin boşa dönmesi) çekmesini önlediği bir gerçek. Bizzat kullandım fakat çok büyük bir dezavantajı var. Eğer kar biter asfalt yola girerseniz 5 dakika içinde hepsi tek tek kopuyor. Özellikle soğuğa ve basınca dayanamayan bu plastik kelepçeler tekeriniz karın içinden çıkmayacaksa bir çözüm olarak düşünülebilir.

5.BONUS

SnowBike

Ayrıca karda bisiklet sürüp dağ tırmanışı yaptığımız bu tur yazısını da okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Merak ettiğiniz, sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz herşeyi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Kazasız turlar dilerim.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

2 Yorum

  1. Sametsarıı
    Ocak 8, 2017
    Yanıtla

    Size çok teşekkür ederiz sayenizde çok ii taktikler öğreniyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.