Kış mevsiminde Verimli Bisiklet Sürüşü İçin 8 İpucu

Sıcaklıklar düştüğünde seleye oturmak bile işkence haline geliyor. Bu düşünceleri yıkmanın 8 yolunu derledik.

Yılın en eziyetli mevsimine hoş geldiniz. Ülkemizde kış mevsimi çoğu bölgede yoğun olarak hissedilmesine rağmen bisiklet anrenmanlarınıza devam edebilirsiniz. Hazırladığımız 8 öneriyi uygulayarak bu mevsimde sürüş keyfinizi ve tecrübenizi artırabilirsiniz.

1. Uygun bir şekilde giyinin.

Kış sürüşleri boyunca sıcak kalmak için başınızı, ellerinizi ve göğsünüzü korumanız gerekiyor. Bedeninizdeki ısının çoğunu başınız yayar ve sıcaklığınızı korumanız gereken ilk yer başınızdır. Kaskınızın altında bir kar maskesi giymeniz sizi sıcak tutacaktır. Bunun yanı sıra uzun parmaklı polar veya rüzgar korumalı bisiklet eldiveni ve termal çorap giymek ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutacaktır. Eğer hava sıcaklığı çok düşük ise iki kat çorap ve ayakkabı kılıfı ayaklarınızı soğuktan ve rüzgardan korur. Hafif, nefes alan, suya ve rüzgara dirençli bir ceket ile katman katman giyinerek göğsünüzü koruyun

Ayrıca sıcaklıklar 16 derecenin altına düştüğünde dizlerinizi soğuktan korumak faydalı olacaktır.

2. Bisiklet anrenmanınıza sıcak hissederek başlayın.

Asla sürüşe üşümüş halde başlamayın. Isınmamış bir vücut, soğuk hava karşısında soğuk algınlığına, nezleye ve gribe yakalanmanızı kolaylaştırır. Özellikle şu an Dünya genelinde yaygın olan ve bisiklet için en önemli organlardan birisi olan akciğerinizi hedef alan Covid-19 virüs salgınında bu tarz hastalıklara yakalanıp bağışıklık sisteminizi zayıflatmak sağlığınız açısından hiç iyi olmayacaktır.. Sürüşe ısınmış halde başlayın. Bisiklet sürmeden önce sıcak bir odada sıcak içecekler için, ısınma hareketleri ile kaslarınızı ve eklemlerinizi çalıştırın. Bu sizin sürüş esnasında ısınmanızı kolaylaştırır.

3. Görünür olun.

Arabalar kış aylarında bisikletçilerin yollarda olmasını beklemezler. Parlak ve açık renkli kıyafetler giyin, reflektörleri ve ışıkları her zaman kullanın. Özellikle alacakaranlıkta bisikletçilerin fark edilmesi zorlaşıyor. Araç sürücüleri gündüz ışığından karanlığa geçilen bu zaman diliminde farlarını açmayabiliyor bu da sizlerin yolda farkedilmenizi zorlaştırıyor. Bu yüzden kaliteli ”Ben buradayım” diyen bisiklet ışıklarına sahip olmanız sizler için yaşam ve ölümü birbirinden ayıran en kritik araç olabilir.

Bizlerin kullanıp son derece memnun kaldığı Fiyat Performans Bisiklet Işığı Tavsiyesi için bu konumuza bakmanızı şiddetle öneriyoruz.

4. Önceden rotanızı belirleyin.

Yollarda her zaman çukurlar olabilir ancak kış aylarında kar küreme araçları ve yolların tuzlanması ile bu gizli tuzaklar daha çok olacaktır. Rotanızı önceden belirlemek gideceğiniz yoldaki tehlikeleri bilmek güvenli ve keyifli bir sürüş yapmanızı sağlar. Ek olarak, kış aylarında rotanızı kısa tutun çünkü çok soğuk havada enerjiniz biterse eve dönmek çile olabilir.

5. Rüzgara dikkat edin.

Eğer imkanınız varsa, sürüşünüzün ilk yarısını karşıdan esen rüzgara karşı(kafa rüzgarı), dönüşünüzü de rüzgar yönünde (kuyruk rüzgarı) yapın. Bu sizin dönüş yolunda enerjiniz tükenmeden rahatça dönmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sürüşünüzün ilk yarısında terli ve yorgun halde ayaz yemenize karşı bir tedbir olacaktır.

6. Arkadaşlarla/ Bir Grupla beraber sürün.

Bir grup ile sürmenin çok büyük faydaları vardır. Her şeyden önce keyifli bir sürüş yaşatır, rüzgara karşı birbirinizle değişir, herhangi bir mekanik sorunda daha uygun ve güvenli çözümler sunulur ve biraz muhabbet ile zamanın nasıl geçtiğini unutulur.

7. Bisikletinize bakın.

Kış sürüşleri bisikletinizde büyük bir zarara yol açabilir o yüzden bisikletinizin bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Kış mevsiminde yollarda yapılan tuzlama çalışmaları ile bisikletinize yapışan tuzları sürüş bitiminde temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu tuz bisiklet kadronuza ve donanımına çok büyük zararlar verebilecek bir maddedir. Düzenli olarak bisikletinizi temiz tutun özellikle ıslak havalarda ve frenlerinize, zincirinize, vitese ve jantlara dikkat edin. Zinciri ve dişlileri sıklıkla temizleyin ve yağlayın.

8.  Kapalı alanlarda egzersiz yapın.

Bisikletle Bayır Çıkmak, Bisikletle Tırmanış Antrenmanları Nasıl Yapılmalı?

Kışın çilesini çekmek istemiyorsanız bir adet trainer sahibi olmanız yeterli. Kış sürüşleri genellikle verimsiz, zor ve sakatlık riski yüksek sürüşlerdir. Bir indoor trainer kullanmak size kısa sürede daha etkili bir şekilde egzersiz yapmanıza olanak tanıyacaktır. Yüksek yoğunluklu antremanlar için en etkili egzersizler kapalı alanlarda indoor trainer ile sağlanabilmektedir. Dışarıda düşük ve orta yoğunlukta sürüşler yaparak dayanıklılığınızı artırırken. Evinizde trainer üzerinde yüksek yoğunlukta antrenmanlar yaparak güç değerlerinizi artırabilirsiniz.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.