Covid-19’a Karşı Savaşta Bisiklet Binmenin 5 Faydası

Covid-19 dünya çapında sağlık çalışanlarına, vatandaşlara ve yetkili kuruluşlara beklenmedik bir yük yarattı. Bu sıkıntılı zamanda sağlıklı kalmak adına hayat biçimimizde değişimler meydana geldi. Hastalığın tehlikelerine karşı önlemler almaya başladık. Bu süreçte sosyal mesafe, maske ve hijyen gibi unsurlara çok dikkat etmeliyiz. Kronik hastalıklar, obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi unsurlarla mücadele eden bireylerin bu dönemde çok daha dikkatli olması gerekiyor.

COVİD-19'A KARŞI SAVAŞTA BİSİKLET BİNMENİN 5 FAYDASI

İlginç bir şekilde salgında faydalı bir kontrol stratejisi olarak bisiklet sürmeyi tavsiye eden ülkeler var. Son dönemde Covid-19 virüsünün %70 daha hızlı yayılan bir mutasyonunun keşfedildiği İngiltere’de mutasyon keşfedilmeden önce doktorlar sosyal mesafeye uygun bir şekilde bisiklet sürmeyi öneriyorlardı. ”Demek ki işe yaramamış” gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Fakat bu tavsiye uzun vadede sağlık sistemine binen yükü hafifletmede etkili bir strateji olduğu ortaya çıktı.

Genel anlamda bisiklet binmenin sağlığa faydalarını derlediğimiz bu yazıya da göz atmayı unutmayın.

Pandemi döneminde sosyal mesafeye uyarak bisiklet sürmenin sağlığınıza 5 etkisi.

1.  Genel Solunum Yolu Sağlığınızı Geliştirir

COVID-19 özellikle solunum yollarınıza ve akciğerlerinize saldırarak işlevini azaltır. Nefes almak hayatın en temel taşıdır ve bu yüzden, iyileşen hastalara nefes egzersizleri yapmaları önerilir. Gözle görülür bir şekilde sizin nefes alış verişinizi artıran ya da  nefessiz bırakan her hangi bir egzersiz, akciğerleriniz için iyi bir egzersiz demektir. Pandemi döneminde sosyal mesafeye uyarak bisiklet sürmek oksijeni verimli kullanma kapasitenizi geliştirerek daha sağlıklı bir solunum yoluna sahip olmanıza olanak sağlayacaktır. İngiltere’de King’s College’da yapılan bir araştırmaya göre bisiklet kullanan bir kişi, arabası ile trafikte bekleyen bir kişiye göre 4 kat daha az kirli havaya maruz kalıyor.

2. Kalp sağlığınızı artırır.

Kardiyovasküler rahatsızlığı olanlar, yüksek kolestrolü, kalp krizi riski ya da diyabeti olan hastaların COVID-19 komplikasyonlarını geçirme riski yüksektir. Bu kişilerde ölüm riski diğer bireylere göre daha fazladır.

Bisiklet sürmek kan basıncınızı düşürerek hipertansiyon riskini azaltırken, kalp kasınızı güçlendirerek kalp krizini riskini de düşürür. Belirli araştırmalar bisiklet sürmenin kalp için faydalarını ve diğer etkilerini göstermiştir.

3. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Bisiklet sürmek şeker değerlerinizi düzenli tutmak için etkili bir yoldur. COVID-19 hastalığı diyabeti olanlar için ölümcül olabilmektedir. Bisiklet sürmek kan şekerinin kontrolüne yardımcı olarak hastalığın oluşturacağı risklere karşı sizi korur. Diyabet vucüdun belden aşağıda kalan kısmında kan akışını yavaşlatır. Doktorlar özellikle tip-2 diyabet hastalarına ayaklarda oluşan baskının en aza inmesi için bisiklet sürmeyi yürümeyi tavsiye ederler.

4. Kilo kontrolü ve Obezite.

Yapılan araştırmalarda obezite riski bulunan kişilerin COVID-19’a bağlı ölüm riski diğer kronik hastalara göre daha fazla olduğu tespit edildi. Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi COVID-19 hastalarına yönelik yapılan araştırmaya göre  BKİ (Beden Kitle İndeksi) değeri 30’dan fazla olanların olmayanlara göre %113 daha fazla hastaneye yatması ve %73 ölüm riski olduğu anlaşıldı. Obezite ayrıca diyabetle, hipertansiyonla ve kalp krizi riski ile bağlantılıdır.

İlgiltere Başbakanı Boris Johnson Covid-19 ile savaşında hastaneye yatmasının sebebini doktorlar fazla kilolar ile ilişkilendirdi. Bunun sonucunda İngiltere başbakanı temmuz ayında insanların spor yapması ve bisiklet sürmesi için bir seferberlik başlattı.

Düzenli bisiklet sürmek istemediğiniz yağları yakmanızı sağlar. Ayrıca kan şekerinizi düzenleyerek kardiyovasküler sağlığınızı artırır.

5. Sosyal mesafeye her zaman uyun.

Özellikle dışarıya çıkmadığımız bu karantina zamanlarında vücudumuzun spora her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bu dönemde kapalı alanlar ve birçok insanın temas ettiği eşyalar bulunduğu için spor salonlarına gitmek hastalık kapma riskinizi artırır. Ancak dışarıda düzenli bisiklet sürmek veya koşmak, yapamadığınız egzersizler ve kondisyonunuz için iyi olacaktır. Ayrıca pandemi döneminde bisiklet sürmek size insanlarla pek muhatap etmeyecektir.

Son olarak bu zor günlerde bisiklet sürmeniz size sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik olarak da iyi gelecektir. Rahatça nefes alabildiğiniz bu günlerin keyfini çıkarın ve spordan eksik kalmayın.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.