En Ucuz Nabız Saati: Geonaute ONrhythm 110, İnceleme | Özellikler | Fiyat

ÖNEMLİ UYARI!: Piyasada bulunan en ucuz nabız ölçer saat olan; Geonaute ONrhythm 110 incelemesine geçmeden önce belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Eğer Tıbbi Kalp Pili kullanıyorsanız bu ürünü satın alıp kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Nabız saati ne işe yarar? Kalp ritmini takip etmek bisikletçiler veya koşucular için ne gibi fayda sağlar?

Bisiklet ve koşu gibi dayanlıklılık gerektiren sporlarda vücudun, oksijeni verimli kullanması yani; VO2 Max seviyesi denilen, vücudun oksijeni verimli kullanma düzeyi büyük önem arzeder. Bu oksijeni kaslara pompalayan kalp bizim için çok değerlidir. Kalbin dakikada ne kadar attığını bilmek ise yaptığımız antrenmanda ne kadar efor sarfettiğimizi, kapasitemizi ne derece kullandığımızı belirlemeye yarar.

Kalp ritmini takip eden nabız saati fiyatları oldukça fazla. Bu saatlere parası yetmeyen kişilerin veya giriş seviyesindeki sporcuların yönelebileceği ucuz alternatifleri mevcut. Şimdi size bu alternatiflerden birini anlatmaya çalışacağım.

Geonaute ONrhythm 110 Kalp Ritmi Ölçen Saat

Göğüs bandında bulunan ve okla ıslatılması gerektiği resmedilmiş, sol ve sağ tarafta bulunan plastiklerin amacı ıslandığında vücudunuza yapışarak kaymayı önlemesi. (YouTube’da bulunan inceleme videosunu yapan kişi buraları ıslatınca daha iyi ölçüm yaptığını söylüyor. ^^Bir video kadar çekici olmasada;  Amacım size doğru bilgi vermek. )

Saati neredeyse 1 yıldır kullanıyorum. Genel anlamda memnun kaldım. Başka ürünlerle kıyasladığımda verilerin gayet doğru olduğunu test ettim.

Kutu önü ve saat

Kutu arkası – özellikler

Özellikleri

 1. Tarih ve Saat
 2. Alarm
 3. Arka Işık
 4. Kronometre
 5. Kalp Atış Sayısı
 6. Su Geçirmez 5ATM (Banyo yapabilir, Dalmadığınız sürece yüzebilirsiniz)*
 7. Önceden belirlemiş olduğunuz en düşük ve en yüksek kalp atış sayılarını geçince ses ile uyarma.(Bir alt model olan ONrhythm 50 de bu özellik yok)

*Dikkat! Nabız saati ile yüzebilirsiniz fakat yüzerken kalp ritmi ölçme özelliğini kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü veriyi saate aktaran göğüs kemerinin sadece ıslanmaya karşı dayanıklılığı mevcut; 1ATM. Özellikle bu saati almayı düşünen Triatlon sporcuları veya yüzücüler var ise bunu dikkate alsın.

Ayrıca saat, göğüs bandından 2.5 metre uzaklaştığında bağlantısı kopuyor. Bunu bilmenizde fayda var.

Saati kullanırken şu ana kadar yaşadığım iki olumsuzluk var. Fakat bunnlardan birini sadece bir kere yaşadığım için olumsuz yönlerine yazmak istemedim.

Yaklaşık 3 hafta önce on kilometrelik bir koşunun beşinci kilometresinde bir anda saat ötmeye başladı. Tempom çok hızlı olmadığı için garipsedim. Nabız saatinin ekranına baktığımda kalp ritmim 220 idi (MAX).  Bir süre öyle devam etti, o gün ayrıca yeni almış olduğum koşucular için bluetooth kulaklığımı ilk defa kullanıyordum.

Kulaklığı kapattığımda saat eski haline döndü. Emin değilim ama sinyallerinin karışmış olma ihtimalini düşündüm.

Saat genel anlamda fiyatı da göz önünde bulundurulduğunda kullanıcıyı memnun ediyor.

Beğenmediğim Yönleri

 1. Camı çok kolay çiziliyor. Bu sizin için önemli ise, telefonlar için satılan ekran filmlerinden bir tane satın alıp saatin camı boyutunda bir parçayı yapıştırmanız sorunu çözebilir.
 2. Saat modunda iken tarihi ve saniyeyi görmek için sağ alt tuşa bir kez basıyorsunuz, tarih ve saniye 3 saniyeliğine görünüyor ve tekrar kayboluyor. Sizi bilmem ama ben buna çok takıldım. Sürekli ekranda durması daha kullanışlı olmaz mıydı?
 3. Ölçüm yaparken aynı ekranda kronometreyi göstermemesi, kaç dakikadır antrenman yaptığımızı öğretmek için sol alt tuşa basıyoruz.
 4. En kötüsüne geldik. Düşünün ki bir koşu yarışındasınız veya daha basite inelim. Bir arkadaşınızla bisiklet biniyorsunuz. Arkadaşınızda da aynı saatten var. Tahmin edin ne oluyor? Evet… Sinyaller birbirine karışıyor. Bir bakmışsınız ki soluk soluğa kalmamanıza rağmen kalp atış hızınız dakikada 190 olmuş.

Şimdi, ”Zaten bu kadar ucuz bi ürün bide fazlaca eleştirmişsin.” diye düşünebilirsiniz. Savunmamı şöyle yapayım. Eleştirdiğim şeyler genel itibari ile yeni bir özellik isteme yönünde değil. Yani ”Antrenman boyunca nabzımın seyrini gösteren bir grafik sunsun” gibi bir isteğim yok. Zaten var olan tarihi gösterme özelliğini, tuşa basmadan göstermesi veya aynı anda kalp ritmi ve kronometreyi aynı ekranda göstermesi gibi şeylerin üzerinde durdum.

Saati Decathlon’dan temin edebilirsiniz. Geonaute ONrhythm 50 modeli olan alt modeli 55 TL ONrhythm 110 olan bu model 70 TL. Tek fark, belirlediğiniz nabız aralıklarını geçince bu model bipliyor ^^.

Son söz olarak bisiklet ve koşu antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz bir nabız saati.

Bisiklette nabız saati nasıl kullanılır?

Bisiklette kullanırken size tavsiyem gidonunuza önce bir pazu bandı takın, üzerine saatinizi kolunuza takar gibi takın bu sayede sürüş boyunca kalp atışlarınızı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Eğer kolunuzda olursa bakmanız gerçekten zor oluyor. Tecrübemle sabit.

Piyasada bulunan en ucuz nabız saatlerinden birisi olan Geonaute ONrhythm 110 un genel itibari ile değinilmesi gereken noktlarından bahsetmeye çalıştım. Eklemek veya sormak istediğiniz şeyler varsa yorum bölümünden iletmeye çekinmeyin.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

2 Yorum

 1. Ali
  Ağustos 25, 2019
  Yanıtla

  İnceleme için teşekkürler. Emek harcadığınız için yorum yazmak istedim. Faydalı bir inceleme olmuş, tesekkurler.

 2. Lawinn
  Haziran 19, 2020
  Yanıtla

  Ben de almayı düşünüyordum bu bilgi iyi oldu.gayet realist, saydam bir açıklama olmuş.tesekkerler, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.