Koşu Sporunun Sağlığa 5 Faydası, Bilimsel Gerçeklerle Koşunun Etkileri

Bu yazımızda koşu sporunun insan sağlığına faydalarını bilimsel araştırmalara dayandırarak açıklamaya çalışacağız.

Genel Anlamda Koşunun Faydaları

Railway to Heaven 👟🌈 #running #railway

Halil Cin (@halilcintense)’in paylaştığı bir gönderi ()


Koşu yapmanın insan sağlığına olumlu yönde etki ettiğine dair birçok bilimsel araştırma ve delil bulunmakta. Haftada 150 dakika yani kısaca haftada 5 gün günde 30 dakika koşmak, herhangi bir doktorun size yazabileceği ilaç reçetesinden çok daha fazla fayda sağlıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki koşu; obezite, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, felç, bazı kanserler ve tip 2 diyabete yakalanmayı önlüyor. Dahası koşmak sizin duygusal ve ruhsal sağlığınıza iyi yönde etki ediyor.

Eğer koşuya yeni başlıyorsanız koşuya yeni başlayanların bilmesi gereken 5 şeyi okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

1. Koşu Yapmak Genç Kalmanızı Sağlıyor.

Psychonomic Bulletin & Review‘in 2012 Aralık ayında yayınladığı bir araştırmaya göre düzenli egzersiz ve koşu yapmak, yaşa bağlı olarak gelen bunamayı önleme ve zihinsel işlemler olan hafıza, algıda seçicilik gibi fonksiyonların düzgün çalışmasına fayda sağlıyor. Araştırmalar fiziksel olarak fit yaşlı bireylerin diğerlerine göre zihinsel testlerde daha yüksek sonuçlar aldığını gösteriyor.

Dahası felçli hastaların, hafıza, dil, düşünme ve muhakeme yetileri düzenli egzersiz sayesinde %50 daha fazla gelişiyor. Araştırma takımı süreç boyunca önemli ölçüde gelişim gözledi. En çok gelişim; organizasyon, dikkat, planlama ve konsantrasyon üzerinde oldu.

2. Koşmak Dizlerinizi Güçlendiriyor.

Highway to Half-Marathon 👟 #run

Halil Cin (@halilcintense)’in paylaştığı bir gönderi ()


Koşmanın kemik kütlesini güçlendirdiği ve hatta yaşa bağlı olarak  oluşan kemik erimesini önlediği uzun zamandır biliniyor. Fakat tanıdğınız kişilerden ” Koşmak dizlere zarar veriyor ben olsam koşmazdım” gibi  sözler işitmiş olabilirsin. Aslında bilim ÖYLE OLMADIĞINI, hatta koşu yapmanın diz sağlığına İYİ GELDİĞİNİ kanıtladı.

Uzun vadeli araştırmalardan biliyoruz ki, koşu yapmak diz sağlığını kötü yönde etkilemiyor. Diz problemleri veya kireçlenme rahatsızlığı olan hastalarda koşu sporu geçmişi ile çok düşük oranla karşılaştık. Dahası koşu sporcularını uzun vadede incelediğimizde onların normal bir insandan daha fazla diz problemleri ile karşılaşma ihtimalinin OLMADIĞINI öğrendik. Boston Üniversitesi – David Felson

3. Koşmak zayıflatıyor!

Koşmak zayiflatir mi?

Koşarken veya egzersiz yaparken kalori yaktığınızı biliyorsunuzdur. Koşmanın artısı siz dursanız bile kalori yakımı devam ediyor. Araştırmalar ”afterburn” yani koşu sonrası yakılan kalorinin, düzenli egzersiz sayesinde artış gösterdiğini söylüyor. Bunu emekli maaşı olarak düşünebilirsiniz. Artık çalışmasanız bile para kazanmaya devam edersiniz.

Ayrıca bu etkiden yararlanmak için tüm gücünüzle koşmanız gerekmiyor. Gücünüzün %70 ini -yani en hafif temponuzdan biraz daha hızlısı- ortaya koymanız yeterli.

4. Koşu, sizi mutlu eder.

Eğer düzenli olarak koşuyarsanız yada egzersiz yapıyorsanız; nasıl veya nerede yaptığınıza bakmaksızın daha dinç ve zinde hissedersiniz. Bunu daha önce de keşfetmiş olabilirsiniz. Sabah erken kalkıp dışarıda 30 dakikalık yürüyüş yapmak güne daha enerjik ve açık bir zihinle başlamanızı sağlar.

Medicine and Science in Sports and Exercise’ da yayınlanan bir araştırmada , en ufak bir egzersiz bile – parkta 30 dakika yürümek gibi- üzerinizdeki depresif modun kalkmasına veya hafiflemesine anında etki ediyor.

Araştırmalar gösteriyor ki kendinizi koşmak için dışarı çıkmaya zorlasanız bile anksiyete ve depresyonu önleyici bir adım atmış oluyorsunuz.

Orta ağırlıklı egzersizler, antrenmanınızı bitirdikten sonra dahi anksiyete ve stress ile başa çıkmanıza yardımcı oluyor.

Journal of Adolescent Health, yayınladığı 2012 tarihli çalışmada günlük 30 dakikadan 3 hafta koşmanın uyku kalitenizi, konsantrasyonunuzu artırdığı ve ruh halinizi iyi yönde etkilediği kanıtlandı.

5. Koşmak ömrü uzatıyor.

Koşu ömrü uzatıyor.

Günde 30 dakika haftada beş gün fiziksel aktivite ömrü uzatıyor. PLOS Medicine de yayınlanan geniş çaplı araştırmaya göre Sigarayı bırakanların 4.1 yıl, içmeyenlerin 3 yıl ömrünün uzadığı tespit edildi.Ayrıca hala sigara içenlerin 2.6 yıl, kalp rahatsızlığı olanların 4.3 yıl daha uzun yaşadığı belirtildi.


Koşu sporunun insan sağlığına faydalarını yabancı araştırma ve kaynaklardan derleyerek sizlere ulaştırmaya çalıştık. Konu hakkında düşüncelerinizi yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Facebook ile yorum yapın.

Halil Cin Yazar:

Kütahya doğumlu, bisiklet, dağcılık, gezi, tur, koşu, kamp tutkunu, doğa hastası birisi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.